Current campaigns
Когато младите говорят...#EUphoria
Цветелина Пенкова и Младежкото обединение на БСП организират в 12 града в страната конференции – дискусии под надслов „Когато младите говорят…#EUphoria”. Събитията са вдъхновени от общоевропейската инициатива „Конференция за бъдещето на Европа“, която се провежда в целия ЕС от месец юни тази година до лятото на 2022 г.
Кампанията стартира на 17.06.2021 г. в гр. Русе и приключва на 07.07.2021 г. в гр. София. Мероприятията ще обхващат най-приоритетните теми на Европейския съюз, сред които зеления преход и кръговата икономика, изграждането на зелени градове и културни центрове на бъдещето, образованието, здравеопазването, спорта, модерното земеделие, ролята на младите в социалната система, младежката заетост, туризма и развитието на курортите, културно-историческото наследство, цифровизацията и умните градове, и много други
Идеи за Конференцията за бъдещето на Европа
Изменение на климата и околна среда
Идея: Ядрената енергия в ЕС – зелена и устойчива!
Нужно е ЕС да погледне към ядрената енергия като зелена и устойчива. Ядрената енергия може да подпомогне постигането на целите на зеления преход и да служи за изграждането на устойчив икономически модел. Това решение на ЕС би било ключово. То гарантира предвидимост и дългосрочност в енергетиката.
Научните резултати показват, че ядрената енергия е зелен и чист източник. Напредъкът на технологиите позволява да бъдат ограничени и ефектите от и времето за разлагането на ядрения отпадък, който беше основно притеснение в близкото минало.
В следващите 15 години потреблението на електричество се очаква да се увеличи минимум двойно поради трансформациите, през които преминаваме - електрификацията на трансспортната мрежа и навлизането на електрическите автомобили. Това поражда нуждата от допълнителни базови мощности, които не замърсяват околнат среда и не зависят от природните фактори. Всичко това би улеснило постигането на европейските цели за декарбонизация, която да не бъда за сметка на индустрията и потребителите.
Идея: Стимулиране разработването на целенасочена европейска политика за Дунавския маркорегион и отключване на целеви финансови ресурси
Река Дунав протича през десет държави и на нея са разположени четири столични града. Тя е с дължина 3 000 км и речният й басейн обхваща 20 % от територията на ЕС с около 115 милиона души. Това предполага огромен потенциал за развитие на Дунавския регион като модерен, транспортен и логистичен хъб,с предпоставки за ефективно крайбрежно пространствено планиране на зелен бизнес, туризъм и култура. Подобна политика ще спомогне за социално-икономическо сближаване на регионите , за подобряване на транспортната свързаност с акцент върху развитието на зелени транспортни връзки, и прехода към кръгова икономика и дигитално общество.
Здраве
Идея: ЕС се нуждае от единен и целенасочен подход за защита на пчелите и пчеларския сектор.
„Без пчелите няма бъдеще. Намаляващият брой на опрашители е сериозен повод за тревога от гледна точка защитата на околна среда, съхранение на биоразнообразието, благополучието на хората и икономиките, гарантирането на глобалната хранителната сигурност и човешкото здраве. През 2020 г., Европейската комисия представи Стратегията за биологичното разнообразие за 2030 г. и стратегията „От фермата до трапезата“ , в които са заложени конкретни цели свързани с възстановяване на екосистемите и обръщане на регресивните тенденции. Контролът по тяхното изпълнение и този целенасочен подход следва да продължи , както на национално, така и а европейско ниво.
Идея: Подобряване на достъпа до здравни грижи в пограничните и трудно достъпни райони на ЕС
Лошите практики от здравните системи са свързани с неравенствата, които съществуват в някои части на Европа, свързани с достъпа до лечение, а и до диагностицирането. Необходима е целева европейска подкрепа и използване на средства по линия на икономическото и социално сближаване, за да бъде осигурен по – лесен и ефективен достъп на гражданите до здравеопазване. По – конкретно свързани с нужда от адекватна здравна инфраструктура и добре обучен персонал в граничните и по – трудно достъпни региони на всяка една държава членка.
По-силна икономика, социална справедливост и работни места
Идея: Засилена подкрепа на ЕС за стартиращи фирми /start-up/
По-нататъшното развитие на стратегията на ЕС за стартиращи фирми /старт-ъп/, не следва да опира единствено до финансовото стимулиране, но и до разработването на съответната регулаторна дефиниция за старт-ъп, в това число и чрез разписване на унифицирани разпоредби, които улесняват и подкрепят развитието на екосистемата и европейското сътрудничество в тази област. Това би допринесло за повишаване на европейската конкурентоспособност в областта на иновациите, технологиите и предприемачеството.
Цифрова трансформация
Идея: Цифровизацията като средство за създаване на работни места
Цифровата трансформация е бъдещето. КОВИД кризата промени начина, по който европейските граждани живеят, работят и контактуват помежду си. Новите технологии са бъдещето. Съюзът следва да използва новите технологии така, че да премахне страха у европейските граждани, че техният поминък е застрашен. Нужно е създаването на портал, който унифицира информацията от страните членки и дава възможност, при промяна на работния статус в следствие на интегрирането на иновация в даден бранш, за намиране на средства и места за преквалификация и придобиване на нови умения с цел придобиване на работа. Европейският съюз трябва да е по-творчески и идейно настроен, за да може предстоящите процеси по цифровизация да не са заплаха за работните места на младите хора.
Миграция
Идея: По – голяма техническа, логистична и експертна помощ за държавите членки, намиращи се на първа линия (външни граници на ЕС) – /Повече солидарност за повече отговорност/
Европейският съюз не се справи по най-оптимален начин с кризата с бежанците от 2015 – 2016 г. Ясно бе показано, че страните членки трудно могат да подходят еднакво към проблема. Европейският съюз следва да обърне внимание на следните елементи: Първо, при предлагане на общи решения следва да се взимат предвид националните специфики и различните трудности, през които страните членки преминават. Второ, хармонизацията на европейското законодателство по темата трябва да се установява на стабилна и работеща европейска рамка. Когато отговорността към миграцията е по-голяма, солидарността също трябва да е по-голяма - държавите трябва да получават повече финансова, техническа, логистична и експертна помощ от ЕС. Необходимо е създаването на стратегия, отговаряща на географските специфики и насочена към т.нар. „споделена отговорност“.
Образование, култура, младеж и спорт
Идея: Обвързването на образованието на младите хора с усвояване на „уменията за бъдещето“
Това е пътят към постигането на конкурентна, гъвкава и успешна Европа. Модернизацията на европейските образователни системи, вкл. учебните програми, засилването на социалното сближаване чрез по-приобщаващо формално образование и неформално учене са актуални задачи. Във времето на информационните и комуникационните технологии, повече от всякога задължително условие е широкото въвеждане и използването на тези технологии на всички нива на образователната система включително и допълнителната квалификация и обучение на педагогическия състав. В това направление, фокус трябва да бъде поставен върху засилване на връзката между бизнеса, пазара на труда и висшите учебни заведения.
Идея: Слагане край на неплатените стажове в ЕС.
Постигането на достойни работни места не кореспондира с поддържането на политиката на неплатени стажове. Всеки труд трябва да се възнаграждава и отпадането на т.нар „безплатен стаж“ трябва да бъде подето като инициатива преди всичко от тези вземащи решения на европейско, а и на национално ниво.
Идея: Разширяване на обхвата на програма „Творческа Европа“
Едни от най-силно засегнатите от КОВИД пандемията в Европа бяха творците и работещите в културния сектор. Европейският съюз е длъжен да предложи по-голяма подкрепа за тях. Програмата „Творческа Европа“ спомага за процеса на развитие, но е необходимо разширяване на нейния обхват и включването на физически лица в обсега й.
Past campaigns
COVID-19: And now where?
At the initiative of Tsvetelina Penkova, Gallup International conducted a sociological analysis on the topic: "Consequences of the situation with the coronavirus in Bulgaria on mass perceptions."
Survey of comprehensive data from 2020 and aims to identify hypotheses for the near future - in social, economic, and political aspects.
You can see the data afterward.
Kампанията #COVIDONOMICS се развива в социалните мрежи Facebook и Twitter и има за цел да предоставя кратки експертни анализи на икономическите и финансови последствия за България и ЕС от пандемията от COVID-19. Кампанията се фокусира върху мерките от ЕС и държавите членки, както и новите възможности, които стоят пред икономиките по време на кризата и след като тя отмине.
Анализите се предоставят на английски и български език, като българската версия е достъпна на страницата на Цветелина Пенкова във Facebook , а английската - в Twitter. Кампанията няма краен срок.
Анализи може да прочете и тук: Медийни публикации
Live social media chats
In the current situation of social distancing we have to apply new methods of work and communication.
Tsvetelina Penkova leads weekly social media conversations on Instagram and Facebook with her followers and like-minded people. Each week, the topic of discussion is determined depending of the events taking place in Bulgaria and abroad or is chosen by the people out of two or more topics. This campaign aims to present an alternative way of communicating with MEPs at social distance time where it is impossible to conduct personal meetings. During the broadcasts, Tsvetelina also invites guests to discuss with her a specific topic. You can always ask questions or send comments to Tsvetelina and her guest and be an active participant in the discussion. The time and the social network where the live chat will take place is announced at the beginning of each week on Facebook.
Information campaign "European Union - structure, functions and opportunities for Bulgarian citizens"
This information campaign is intended to make Bulgarians familiar with the structure, organization and activities of the European Union. It pays special attention to the European Parliament and the committees of which Tsvetelina Penkova is a member and works as a representative of Bulgaria.
The aim is to provide Bulgarian citizens with a clearer and more detailed picture of the instruments and tools , provided by the EU institutions – the different programs and projects, grants and loans, complaints and ways of communications. The campaign aims to create an understanding of the functions of Members of the Parliament and to create a direct link between the structures of the local government and administration with the MEPs. The campaign highlights the effects of Union on citizens and its influence on the everyday life. The campaign takes place in the form of meetings and events in different cities and villages throughout Bulgaria. They are announced on Facebook.
The online campaign #PRAYATHOME (pray at home) kicked off on April 7, 2020 - World Health Day. It was carried on social networks and targeted all Bulgarian citizens. Tsvetelina Penkova appealed to the citizens to act responsibly during the Easter holidays and to spend them at home with their relatives, and also to pray at home, so that the effect of the successfully applied restrictive measures in Bulgaria during the COVID-19 pandemic will not be lost.
The campaign was carried out with the support of popular personalities from the artistic circles (musicians, comedians and artists), influencers, athletes, medics, journalists and politicians. They all took pictures and videos with a white mask with a red #PRAYATHOME sign on their faces and uploaded them to their social media profiles to reach out to the citizens.
The #PRAYATHOME campaign motto has gained widespread popularity, reaching thousands of people on social networks and involving them to help spread the message.
The campaign ended on April 19, 2020, after the Easter holidays and can be traced here on Instagram and #PRAYATHOME.