Експерти коментираха темата за енергийната стратегия на България на конференция, посветена на темата, която се провежда в сградата на парламента в София.
Трябва да има стратегия и тя да не зависи от политическите промени в изпълнителната власт. Това каза проф. д-р. Александър Тасев, който е съветник на председателя на Българската академия на науките (БАН). Професор Тасев посочи, че БАН има много голям потенциал по отношение на приложението на зелените технологии – водород, контролиращите системи, на слънчевата енергия.
Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), добави, че българската икономика все още е енергоемка, енергоинтензивна и енергоефективна. Основната задача на българската енергетика е да осигури сигурна, чиста и достъпна енергия за потребителите, коментира Иванов.
Изпълнителният директор на АИКБ допълни, че критерият на асоциацията за оценка на един план за развитие на българската енергетика предвижда производството на сигурна, чиста и достъпна енергия за българската индустрия. АИКБ смята, че в настоящата енергийна стратегия, която се предлага от Министерството на енергетиката, има до голяма степен адекватни допускания за развитието на бъдещото потребление на електроенергия.
Асен Христов, председател на Надзорния съвет на "Еврохолд България" АД, коментира, че поне вече се предлага някаква стратегия. Той обаче не вижда как са дефинирани рисковете пред българската енергетика. Според Христов рисковете от своя страна имат различна тежест. Той счита, че на първо място трябва да се започне от дефинирането на рисковете.
Председателят на Надзорния съвет на "Еврохолд България" предложи да се вземат направените вече предложения за енергийна стратегия, да се направи общата стратегия и да се направи план, който да се приеме от Народното събрание като закон.
Георги Стефанов, експерт по климат, енергия и зелени политики, заяви, че всеки един стратегически документ в България има един дефицит – че мисли за утрешния ден, а не за бъдещето и как да го планира. Според Стефанов страната ни не е оценила климатичните промени в контекста на тяхното негативно въздействие.
Георги Стефанов коментира, че много харесва трите слогана в новата енергийна стратегия – декарбонизация, демократизация и децентрализация. Според него, докато първият се случва, въпреки всичката подкрепа за конвенционалните изкопаеми горива, то другите два отсъстват. Затова Стефанов счита, че трябва да се уточни какво означава демократизация и децентрализация в енергетиката.