Бюджетните средствата, както на национално ниво, така и в ЕС, са основният инструмент за постигане на политическите приоритети. ЕС приема своя дългосрочен бюджет за седемгодишен период. Това позволява дългосрочно и устойчиво планиране на европейските политики.
Безпрецедентната финансова подкрепа, която беше предложена от Европейската комисия чрез настоящия пакет за възстановяване, предвиждащ 750 млрд. евро в допълнение към предложения седемгодишен бюджет, е началото на нова фаза в европейската интеграция.
За първи път ЕК показва, че е в състояние да изтегли заем от световните капиталови пазари. Това доказва увереността на инвеститорите от цял свят в устойчивостта на ЕС. Все по-усилено се работи и за създаване на отделни източници на приходи („собствени ресурси“), които директно ще допълват европейския бюджет.
До момента държавите членки отказваха да дадат такива правомощия на ЕК. Предвид нуждата от повече средства за подпомагане на икономическото възстановяване, съчетано с нежеланието на отделни държави да се увеличават националните вноски в европейския бюджет, това ще бъде компромисното решение, от което се нуждаем.
Новите приходи ще дойдат не от директно облагане на европейките граждани, а от наложен цифров данък върху приходите на най-големите технологични компании, които генерират печалби от единния пазар, но към момента остават необлагаеми.
В допълнение, въглеродният данък върху продукти, идващи от трети страни, ще позволи по-справедливо разпределяне на фискалната тежест с държави, отказващи да спазват европейските екологични стандарти за производство. Това, съчетано с евентуално разрастване на системата за търговия с емисии, ще осигури и по-ефективно постигане на приоритетите, залегнали в Зелената сделка, които трябва да модернизират и преструктурират нашите икономики. Подобни правомощия за допълване на европейския бюджет от собствени ресурси ще го балансират и оптимизират след напускането на Великобритания.
Ситуацията в която се намираме за пореден път показва, че не може да се „спасим“ поотделно. България има нужда от единен, мобилизиран и амбициозен в своите политики ЕС, който да инвестира в своите млади хора и да създаде равни възможности за успех на всеки свой гражданин.
Набавянето на „собствени ресурси“ е възможност за държавите членки да компенсират допълнителната финансова тежест, възникнала в резултат на текущата икономическа криза. В интерес на всички е тази идея да намери подкрепа и да се приложи на практика.